آموزش وردپرس
خانه / ایران / این قوم مجارستانی ادعا می کنند که اجدادی ایرانی داشته اند!
تور  استانبول

این قوم مجارستانی ادعا می کنند که اجدادی ایرانی داشته اند!

شهر یاس‌برنی در مجارستان | Jászberény

به تازگی در فضای مجازی و بسیاری از رسانه ها این خبر منتشر شده است که در مجارستان شهری وجود دارد که مردم آن خود را ایرانی الاصل می دانند! شهر یاس‌برنی در مجارستان که مردمش چنین ادعایی درباره ی اصالت خود دارند، در منطقه ی یاس ناتکون سُلنُک قرار گرفته است و جالب این است که این شهر در مجارستان، نماد تیزهوشی در این کشور است! در واقع هر جایی که مردم یاس برنی پا بگذارند، همه مطمئن هستند که آن ها مردمانی بسیار باهوش و تیز بین هستند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، ادعای مردم شهر یاس‌برنی در مجارستان را درباره ی ایرانی الاصل بودنشان را مورد بررسی قرار دهیم.

شهر یاس‌برنی در مجارستان یا در ایران؟! 

مطالب مرتبط:
قلعه ای با نمادهای عجیب در بوداپست
این شهرهای اروپایی به طرز عجیبی ارزان اند!
۹ مورد از کوچک ترین کشورهای جهان از نظر جمعیت!

تمام قضیه از آن جایی شروع شد که در سال ۱۳۸۶، به پیشنهاد رئیس و اعضای شورای شهر یاس برنی که به آن یاسبرنی و یا یاسبرین هم می گویند، در بازدیدی از مجتمع علوم دانشگاهی شهر یزد پیشنهاد خواهرخواندگی این دو شهر را داده شد. البته، ماجرای خواهرخواندگی بین شهرهای مختلف این کره ی خاکی سابقه ای طولانی دارد. به طور مثال اگر بخواهیم از سوابق خواهرخواندگی شهرهای خودمان در ایران برایتان بگوییم، می توانیم مثال هایی همچون: خواهرخواندگی بین ۲ شهر تهران و هاوانا، اصفهان و بارسلون، رشت و مسکو، تهران و سئول و بسیاری از شهرهای دیگر هستند که با هم پیمان خواهرخواندگی دارند، اشاره نماییم. البته این پیمان جالب خواهرخواندگی شهرها با هم، همیشه داستان هایی دارند که با یکدیگر متفاوت اند و از الگوریتم خاص و مشخصی برای آن استفاده نمی شود.

در همین قسمت و بالاتر اشاره کردیم که شهر یزد و شهر یاس برنی در مجارستان، در سال ۱۳۸۶ با یکدیگر پیمان خواهرخواندگی امضا کردند اما داستان این پیمانِ دوستی و پشت پرده ی ماجرای ایرانی‌الاصل بودن مردم این شهر چیست؟ حدود ۸۰۰ سال پیش که مغول ها به ایران و تمامی کشورهای تحت الامرش حمله کردند، یکی از اقوام ایرانی تباری که در بخش ‌هایی از سرزمین قفقاز زندگی می ‌کرده اند به دلیل حمله ی مغول‌ ها از این سرزمین مهاجرت کردند و برای دوری از جنگ و پیش آمدهای آن به جایی پناه بردند که امروزه در شرق کشور مجارستان کنونی واقع شده است.

این قوم که آلانان نام داشتند، قومی واقعی و اصیل بوده اند تا جایی که در بین اشعار حکیم ابوالقاسم فرودوسی در شاهنامه به نام این قوم اشاره شده است. اما داستان ماجرای ایرانی‌الاصل بودن مردم این شهر به همین جا ختم نمی شود. نام اجداد مردم منطقه ای که امروزه آن را شهر یاس‌برنی در مجارستان می خوانیم، در تاریخ نامه ‌های روسی و مجاری هم نآورده شده است. در این کتب تاریخی از این قوم ایرانی الاصل با عنوان مردم قوم آس و یا مردم قوم یاس نام برده شده است.

در ادامه ی داستان مهاجرت مردم قوم آس ‌ها که ما آن ها را آلانان می دانیم آمده است که بعد از مهاجرت این مردم به مجارستان امروزی، آن ها توانستند بالاخره یک جایی در کنار رودخانه ی زاجوا مستقر شوند و یک جا نشین شوند. در همین کتب گفته می ‌شود که این قوم تا قرن ۱۵ میلادی زبان و فرهنگ اجدادشان یعنی زبان و فرهنگ ایرانی را به خوبی حفظ کردند و به مرور زمان و هر چه که می گذشت، تحت تاثیر زبان مجاری یعنی سرزمینی که آن را برای زندگی انتخاب کرده بودند، قرار گرفتند و کم کم زبان فارسی را از یاد بردند.

زبان فارسی که در بین این مردم که امروزه شهروندان شهر یاس‌برنی در مجارستان شناخته می شوند، زبان و گویش ایرانی یاسی رواج داشته است. اگر به ریشه ی اسم شهر هم توجه کنید، یاس در واقع ساده شده ی یاز، یازد و در نهایت یزد خودمان است که به مرور زمان به این شکل در آمده است.

به هر حال هر چه که بوده، امروزه و در ورای ماجرای ایرانی‌الاصل بودن مردم این شهر به این جا می رسد که این مردم خودشان را در اصل بیشتر ایرانی می دانند تا مجارستانی! حتی جالب است تا در باره ی مردم و شهروندان شهر یاس‌برنی در مجارستان بدانید که، اهالی آن نه تنها بسیار با هوش و تیزبین هستند بلکه در سراسر مجارستان و جهان نیز به همین عنوان معروف و مشهور شده اند. مردم یاس برنی این هوش خود را تنها مدیون ژنتیک ایرانی خود می دانند و معتقدند که باهوش بودن آنان تنها به خاطر ایرانی بودن اجداد آن ها است.

به هر حال از دلیل باهوش بودن مردم یاس برنی که بگذریم باید بگوییم که، نماد شهر یاس برنی در حال حاضر برداشتی هنری از شیپور لِهِل، فاتح مشهور مجارستانی است که آن هم از میراث تاریخی و ملی در کشور مجارستان و قوم آریایی با نژاد یاس و یا به عبارتی دیگر یاز یا یزد به حساب می آید. درباره ی این شیپور لازم است بدانید که این شیپور به عنوان سمبل آزادی و استقلال مجارستانی ها شناخته می شود.

از سیر و روند تاریخی شهر یاس‌برنی در مجارستان که بگذریم، ماجرای ایرانی‌الاصل بودن مردم این شهر زمانی مورد توجه قرار گرفت که برای اولین بار و به گفته ی شهردار وقت شهر یاس برین در سال ۱۹۹۵ میلادی و برابر با سال ۱۳۷۵ و در روز جهانی یاسی ها که برای مردم این شهر بسیار مهم و محترم است از سفیر وقت ایران در کشور مجارستان هم دعوت به عمل آورده شد که ایشان هم در مراسم مخصوص این روز حضور پیدا کنند.

در این مراسم بود که برای اولین بار پیشنهاد خواهر خواندگی شهر یزد و شهر یاس برین از طرف شهردار و مسئولین شهر یاس برنی مطرح گشت. جالب این است که خود این دو شهر رابطه ی تاریخی ‌ای با یکدیگر ندارند اما، در واقع همین ماجرای ایرانی‌الاصل بودن مردم این شهر است که آن ها را به ایرانیان مرتبط کرده است. در ادامه ی برقراری ارتباط نزدیک این ۲ شهر با هم و همانطور که بالاتر گفتیم، در تاریخ ۸ آذرماه سال ۱۳۸۶ رئیس و اعضای شورای شهر یاس ‌برنی در دیداری که از مجتمع علوم دانشگاه یزد در ایران داشتند از هم ‌ریشگی نام‌ های یاس و یزد سخن گفته و درخواست خواهر خواندگی این دو شهر را دادند که این امر انجام شد و این دو شهر هم اکنون خواهرخوانده ی همدگیر هستند.

در این راستا نیز نماینده ی مجلس و همچنین شهردار شهر یاس‌برنی در مجارستان از انتشار تمبری به این مناسبت هم در مجارستان خبر داد.

یکی از گفته های معروف مردم شهر یاس‌برنی در مجارستان این است که:

ما مردم یاس‌برنی معتقد هستیم که ایرانی‌الاصل هستیم. ما این مساله را حتی در کتاب‌ های درسی خود هم آورده ایم و به فرزندانمان نیز آن را با افتخار می گوییم و آموزش می دهیم تا ان ها از سنین کودکی با آن آشنا شوند.

در انتها باید درباره ی ماجرای ایرانی‌الاصل بودن مردم این شهر یعنی شهر یاس‌برنی در مجارستان باید بگوییم که، افراد این قوم که در سراسر مجارستان به عنوان نماد تیز هوشی و انجام امور اقتصادی شناخته می‌ شوند از این که اجداد آن ها ایرانی اند و از شهر یزد هستند؛ افتخار می ‌کنند.

مختصری درباره ی شهر یاس‌برنی در مجارستان

همانطور که درباره ی شهر یاس‌برنی در مجارستان گفتیم، این شهر در در یاس ناتکون سُلنُک قرار گرفته است. این شهر جمعیتی برابر با ۲۷ هزار و ۳۸۶ نفر می باشد. در شهر یاس برنی قبل تر ها به جای زبان مجارستانی مردم به شاخه ای مخصوص از زبان فارسی به نام ایرانی یاسی صحبت می کرده اند. این شهر هم اکنون یکی از خواهرخوانده های شهر یزد است و بر اساس بررسی هایی که توسط کارشناسان انجام گرفته است، ریشه ی ژنتیکی مردم این شهر به مردم یزد در ایران می رسد. همانطور که چندین بار در متن نیز اشاره کردیم، در حدود ۸۰۰ سال پیش و یا بیشتر که مغول ها به ایران و سرزمین های تحت الامر آن حمله کردند، قومی ایرانی به مجارستان کنونی مهاجرت کردند که امروزه به عنوان شهر یاس برنی شناخته می شوند.

نوشته این قوم مجارستانی ادعا می کنند که اجدادی ایرانی داشته اند! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

قیمت تور استانبول

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

جدیدترین پارک میلان : کتابخانه‌ای بسیار زیبا با انبوهی درخت

ایران مرکز ۲۸ خرداد, ۱۳۹۸ blog جدیدترین کتابخانه میلان – ایتالیا در محله Porta Nuova …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت