آموزش وردپرس
تور  استانبول

مسجد فخر

مسجد فخر تهران تهران

مسجد فخر که از آن با عنوان مسجد فخرآباد نیز یاد می شود از جمله مساجد مربوط به دوره پهلوی دوم است و در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.اثر تاریخی مسجد فخر (امین الدوله)، از جمله آثار ارزشمند معماری مذهبی اواخر دوران قاجاریه به شمار آمد. در کتیبه کاشی کاری سردر این بنا نوشته شده: «این مسجد به نام حاج میرزا علی‌خان امین الدوله صدر اعظم در تاریخ ۱۳۲۴ شمسی ساخته شده است.» اما در واقع سازنده و بانی مسجد خانم اشرف امینی ملقب به فخرالدوله _ دختر مظفرالدین شاه قاجار _ بوده و مسجد را به اسم همسر خود _ حاج میرزا علی امین‌الدوله _ ساخته که بعد‌ها مردم، مسجد را به احترام بانی آن، «مسجد فخر» نامیدند.

بنای تاریخی مسجد فخر در سال ۱۳۲۴ خورشیدی توسط نیکلای مارکوف، معمار معروف روسی، ساخته شد.طرح مسجد آمیزه‌ای از اصول معماری فرنگی دوره قاجار و معماری ایرانی است که در هندسه و ترکیب اصلی آن گرایش به پلان پرستشگاه‌های بیزانس دیده می‌شود و استفاده از منار‌های کوچک که در این بنا به چشم می‌خورد این موضوع را تایید می‌کند.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

نمای این مسجد از آجر با کتیبه‌های کاشی معرق ساخته شده و ورودی‌ها از دو سمت و طرفین پیش‌بینی شده‌اند. در محور نما نیم هشتی پیش آمده‌ای قرار گرفته که در انتهای گوشه‌های فوقانی آن چهار منار کوچک طراحی شده است. فضای داخلی بنا دارای یک بخش مرکزی با گنبدی _ که روی چهار جفت ستون متقارن قرار گرفته است. گنبد اولیه بنا کم ارتفاع بوده و گنبد فعلی بعدها به بدنه اضافه شده است. پلان متقارن و قرار‌گیری گنبد خانه در وسط آن منطبق با الگو‌های رایج مساجد پیشین ایرانی نیست و گنبد خوابیده اولیه بنا مبین این موضوع است.
مسیر مترو ایستگاه مترو دروازه شمیران واقع در تقاطع خط دو و خط چهار مترو تهران در پشت این مسجد تاریخی قرار دارد.

آدرس : تهران، خیابان ابن سینا، نبش خیابان شهید مشکی

مسجد فخر
مسجد فخر
مسجد فخر

نوشته مسجد فخر اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

قیمت تور استانبول

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

رواق دی سن لوکا

ایران مرکز ۲۹ خرداد, ۱۳۹۸ blog رواق دی سن لوکا طولانی‌ترین رواق دنیا است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت