آموزش وردپرس
خانه / آذربایجان / چرا سفر به آذربایجان یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی شماست؟
تور استانبول

چرا سفر به آذربایجان یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی شماست؟

به آذربایجان، سرزمین آتش، خوش آمدید! سرزمینی که در آن، رنگ و لعاب شرقی با فرهنگ غربی ترکیب شده و این ترکیب خوش‌رنگ را می‌توان در تار و پودِ بافت فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، و حتی آشپزی آذربایجان دید. آذربایجان و شهرهای پیشرفته آن مانند باکو به دلیل نزدیکی جغرافیایی که به ما دارند، یکی از بهترین مقاصد گردشگری هستند. در این مطلب، اطلاعات جامعی در مورد سفر به آذربایجان (باکو) را برای شما آماده کرده‌ام.


جستجو و خرید بلیط قطار در علی‌بابا


قبل از سفر به باکو این موارد را بخوانید

مواردی هستند که قبل از سفر به آذربایجان دانستن آنها سفر کردن را برایتان راحت‌تر می‌کند.

زبان رسمی: زبان رسمی مردم آذربایجان، ترکی آذری است. البته اگر به زبان آذری آشنایی ندارید و انگلیسی‌تان خوب است، نگران نباشید، اکثر جوانان باکو به زبان انگلیسی آشنایی دارند و شما می‌توانید از زبان انگلیسی کمک بگیرید.

ویزای آذربایجان:

واحد پول آذربایجان:

عوارض خروج از کشور:

راه های سفر به آذربایجان باکوراه‌های سفر به آذربایجان (باکو) کدام‌اند؟

برای سفر به آذربایجان، شما می‌توانید از راه‌های هوایی و یا زمینی (اتوبوس و ماشین شخصی) استفاده کنید. از آنجایی که بین ایران و آذربایجان فاصله چندانی وجود ندارد، این سفرها می‌توانند هیجان‌انگیز و به شدت لذت‌بخش باشند. ما به روش سفر هوایی و سفر زمینی به باکو را برای شما توضیح می‌دهیم.

سفر هوایی با باکو

سفر به آذربایجان با هواپیماسفر به آذربایجان(باکو) با هواپیما

سریع‌ترین راه سفر با باکو، استفاده از هواپیماست، اما متاسفانه، به دلیل قیمت‌های بالای بلیط‌ها، بسیاری نمی‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

 • قیمت بلیط هواپیمای تهران به باکو بین ۶۰۰ هزار تا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان (یک میلیون و دویست هزارتومان) است و پروازها از فرودگاه امام خمینی انجام می‌شود. مدت زمان زمان سفر به باکو

خرید بهترین قیمت بلیط هواپیمای باکو به راحت‌ترین روش از سایت علی بابا

سفر زمینی به باکو

برای سفر زمینی به باکو شما از طریق اتوبوس و ماشین شخصی می‌توانید اقدام کنید.

سفر به باکو با اتوبوسسفر به آذربایجان (باکو) با اتوبوس

استفاده از اتوبوس برای سفر با باکو برای افرادی که ماشین شخصی ندارند و ترجیح می‌دهند که از راه کم‌هزینه‌تری به باکو برسند، بهترین گزینه است. برای سفر به آذربایجان با اتوبوس، می‌توانید تهران و یا تبریز را به عنوان شهر مبدا خودتان انتخاب کنید.

سفر به باکو با اتوبوس

 • اتوبوس‌های تهران-باکو از پایانه غرب حرکت می‌کنند و قیمت بلیط‌های آن ۲۸۰ هزار تومان است.
 • اتوبوس‌های تبریز-باکو متاسفانه اخیرا فعالیتی نداشته‌اند، اما آخرین قیمتی که برای بلیط آن‌ها وجود دارد، ۱۸۰ هزار تومان می‌باشد.

سفر به باکو با ماشین شخصیسفر به آذربایجان با ماشین شخصی

سفر به آذربایجان با ماشین شخصی را برای افرادی پیشنهاد می‌کنیم که دوست دارند در حین سفر آزادی عمل بیشتری داشته باشند. اگر با ماشین شخصی‌تان وارد خاک آذربایجان شوید، انقدر جذب مسیر زیبا خواهید شد که به احتمال زیاد، حتی خستگی رانندگی هم از یادتان خواهد رفت. در ادامه، راه سفر به باکو با ماشین شخصی از دو مرز مختلف را برای شما توضیح داده‌ایم.

مرزهای سفر به آذربایجانبرای سفر به آذربایجان از کدام مرزها می‌توان رفت؟

کشورمان با جمهوری آذربایجان دارای دو مرز مشترک است:

 • مرز آستارا: این مرز در استان گیلان قرار دارد و پر رفت و آمدترین مرز برای سفر به باکو به حساب می‌آید. اگر بخواهید از مرز آستارا سفر به آذربایجان را شروع کنید، حدود ۵۰۰ کیلومتر از تهران تا مرز آستارا باید بروید (از جاده تهران-رشت) و سپس ۲۹۰ کیلومتر نیز از مرز آستار تا باکو راه دارید (در کل ۷۹۰ کیلومتر). درضمن مرز آستارا به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارد.

سفر به آذربایجان از مرز آستارا

 • مرز بیله سوار: این مرز در استان اردبیل قرار دارد. اگر در استان‌های غربی و شمال‌غربی کشور هستید (مثلا اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و…) بهتر است برای سفر به باکو از این مرز استفاده کنید چون نسبت به مرز آستارا، مسیر کمتری را طی خواهید کرد. اگر قصد دارید سفرتان را از تهران شروع کنید، حدودا ۷۵۰ کیلومتر باید طی کنید تا به شهر مرزی بیله سوار برسید و از آنجا تا باکو هم ۲۰۵ کیلومتر باید رانندگی کنید (یعنی روی هم رفته، ۹۵۵ کیلومتر). مرز بیله سوار هم مانند مرز آستار، به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد.

سفر به آذربایجان از مرز بیله سوار

هزینه های سفر به آذربایجانهزینه‌ های سفر به باکو

برای اینکه بتوانید یک برآورد درست از هزینه سفر به باکو داشته باشید، بهتر است کمی در مورد پول آذربایجان و هزینه‌ های سفر به باکو اطلاعات داشته باشید تا بتوانید برای سفر خودتان به بهترین شکل برنامه‌ریزی کنید. واحد پول آذربایجان، منات (manat) است که قیمت فعلی آن (در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸) ۷۷۶۵ تومان (هفت هزار و هفتصد و شصت و پنج تومان) است. در ادامه، هزینه‌های اساسی (مانند بنزین، تاکسی، رستوران و…) را به صورت مجزا برای شما آورده‌ایم.

حمل و نقل در سفر به باکوهزینه‌ های حمل و نقل در آذربایجان

اگر بخواهیم یک مقایسه کلی بین هزینه های حمل و نقل ایران و آذربایجان داشته باشیم، می‌توان گفت که آذربایجان نسبت به ایران فقط کمی گران‌تر است، اما در مورد بنزین می‌توان گفت که در آذربایجان، تقریبا پنج برابر ایران است!

تاکسی در باکو

اگر در آذربایجان خودتان ماشین ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما یک بلیت الکترونیک (یا همان باکی کارت BakıKart) تهیه کنید تا هم هزینه کمتری برای حمل و نقل عمومی پرداخت کنید و هم دیگر دردسر جورکردن پول نقد را نداشته باشید. باکی کارت در آذربایجان (مانند ایران) در دو نوع قابل شارژ (پلاستیکی) و غیرقابل شارژ (کاغذی) ارائه می‌شود و قیمت هرکدام را به همراه سایر موارد در زیر نوشته‌ایم:

 • بلیت الکترونیک قابل شارژ: ۲ منات (۱۵ هزار تومان). بخشی از پولی که برای این کارت پرداخت می‌کنید به صورت شارژ در کارت به شما برگردانده می‌شود.

در سفر به باکو، حتما بلیت تهیه کنید

 • بلیت الکترونیک غیرقابل‌شارژ: ۰٫۲ منات (۱۵۰۰ تومان)
 • هزینه رفت و آمد با اتوبوس: ۰٫۲ منات (۱۵۰۰ تومان)
 • هزینه رفت و آمد با مترو: ۰٫۲ منات (۱۵۰۰ تومان)
 • هزینه رفت و آمد با تاکسی: حداقل ۵ منات (۳۷٫۵۳۰ تومان)
 • هزینه هر لیتر بنزین: از ۰٫۷ منات (۵٫۲۵۰ تومان) تا ۰٫۹۵ منات (۷٫۱۳۰ تومان)

مترو باکو

هزینه اقامت در سفر به باکوهزینه‌ های اقامت در باکو

هزینه های اقامت در شهر زیبای باکو تفاوت چندانی با ایران و کلان‌شهرهای ایران مانند تهران، تبریز، مشهد و… ندارد. از طرف دیگر، گزینه‌های زیادی هم پیش روی شما هستند و به راحتی می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط خودتان (میزان بودجه، دوری یا نزدیکی به مرکز شهر، تعداد اتاق‌های مورد نیاز و…)، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 • هزینه اقامت در هتل ۳ ستاره برای هر شب: بین ۲۰ منات (۱۵۰ هزار تومان) تا ۱۸۰ منات (۱ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان)
 • هزینه اقامت در هتل ۴ ستاره برای هر شب: از ۳۰ منات (۲۲۵ هزار تومان) تا ۳۰۰ منات (۲ میلیون و ۲۵۲ هزار تومان)
 • هزینه اقامت در هتل ۵ ستاره برای هر شب: بین ۱۲۰ منات (۹۰۰ هزار تومان) تا ۳۰۰۰ منات (۲۲ میلیون و ۵۲۱ هزار تومان)

اقامت در هتل 5 ستاره در سفر به باکو

البته هتل‌ها تنها گزینه شما نیستند، بلکه می‌توانید از هاستل‌های موجود در سراسر شهر هم استفاده کنید. این هاستل‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی‌شان (دوری یا نزدیکی به مرکز شهر) و نیز اندازه‌شان، قیمت‌های متفاوتی دارند و در کل در شهر باکو، حدود ۵۰ هاستل وجود دارد.

 • هزینه اقامت در هاستل برای هر شب: از ۵ منات (۳۷ هزار تومان) تا ۸۰ منات (۶۰۰ هزار تومان)

آیا از هتل و هاستل خوشتان نمی‌آید؟ بسیار خب! پس بهتر است دنبال آپارتمان و خانه بگردیم.

 • هزینه اقامت در آپارتمان/مهمان‌خانه برای هر شب: از ۱۰ منات (۷۵ هزار تومان) تا ۱۷۰ منات (۱ میلیون و ۲۷۶ هزار تومان)

قیمت رستوران در باکوقیمت رستوران در باکو (آذربایجان)

آذربایجان یکی از بهترین کشورها برای امتحان غذاهای جدید و خوشمزه است. بخش بزرگی از سبک آشپزی آذربایجان دارای گوشت است که به روش‌های مختلف طبخ و سرو می‌شود. البته بهتر است بدانید که قیمت رستوران‌ها و غذاخوری‌ها در باکو نسبت به ایران گران‌تر است و اگر قصد دارید که مدت طولانی در باکو بمانید، پیشنهاد می‌کنیم که یک سری از مواد غذایی فاسدنشدنی را با خودتان ببرید تا هزینه‌هایتان پایین بیاید.

 • قیمت غذا در رستورانِ ارزان: از ۶ منات (۴۵ هزار تومان) تا ۱۶ منات (۱۲۰ هزار تومان)
 • قیمت غذا در رستورانِ متوسط: از ۱۵ منات (۱۱۲ هزار تومان) تا ۲۵ منات (۱۸۷ هزار تومان)
 • قیمت غذا در رستورانِ گران: حداقل ۳۰ منات (۲۲۵ هزار تومان)

قیمت رستوران در باکو - راهنمای سفر به باکو

همچنین می‌توانید شعبه‌های مک دونالد را نیز در باکو پیدا کرده و در سفر به باکو، با یک تیر دو نشان زده و طعم برگر آمریکایی را بچشید!

 • قیمت فست‌فود مک‌دونالد: تقریبا ۸ منات (۶۰ هزار تومان)

خوشبختانه قیمت سایر خوراکی‌ها و خوار و بار در باکو تفاوت چندانی با ایران ندارد و در صورت لازم، می‌توانید با خیال راحت خرید کنید:

 • هر کیلو گوجه فرنگی: ۱٫۲ منات (۹ هزار تومان)
 • هر کیلو سیب زمینی: ۰٫۹۱ منات (تقریبا ۷ هزار تومان)
 • هر کیلو پیاز: ۰٫۵ منات (تقریبا ۴ هزار تومان)
 • تخم‌مرغ بسته‌ای ۱۲عددی: ۲ منات (۱۵ هزار تومان)

آب و هوای باکو آذربایجانبرای سفر به باکو انتظار چه آب‌و‌هوایی را داشته باشیم؟

آذربایجان و مخصوصا شهر باکو، در هر فصلی از سال، زیبایی‌های خودش را دارد، اما قبل از اینکه سفرتان را شروع کنید، بهتر است کمی اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست بیاورید.

 • سفر به باکو در فصل بهار برای افرادی مناسب‌تر است که از هوای ابری و باران لذت می‌برند، چون در این فصل، میزان بارش نسبتا زیاد است، اما هوا آنقدر هم سرد نمی‌شود.
 • فصل تابستان در آذربایجان گرم و شرجی است و برای افرادی که تحمل چنین هوایی را ندارند، توصیه نمی‌شود. البته می‌توانید به شهرهایی به جز باکو بروید که فاصله زیادی با دریا دارند. از طرف دیگر، ورزش‌ها و تفریح‌های آبی (مانند قایق‌سواری و تفریحات ساحلی) در این فصل بسیار لذت‌بخش هستند.
 • در فصل پاییز، هوا تقریبا متعادل است اما معمولا بعد از ظهرهای پاییزی با مقداری کاهش دما همراه هستند ولی این سرما در حدی نیست که بتواند خللی در برنامه سفر به آذربایجان شما وارد کند.
 • زمستان‌های آذربایجان و باکو سرد و پر از برف هستند اما در عین حال، آذربایجان در این فصل، یکی از بهترین نقاط برای ورزش‌ها و تفریحات زمستانی مانند اسکی‌سواری و… است و سفر به باکو در این فصل می‌تواند خاطرات خوبی را برای شما رقم بزند.

فرودگاه های آذربایجان کدامند؟

کشور آذربایجان شهرهای زیبای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل، تعداد فرودگاه‌های آن‌هم نسبت به جمعیت آن (تقریبا ۱۰ میلیون) و مساحتش، زیاد است. فهرست فرودگاه‌های آذربایجان را می‌توانید در ادامه ببینید:

 • فرودگاه آگستافا
 • فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف
 • فرودگاه بلوکانی
 • فرودگاه گابالا
 • فرودگاه بین‌المللی گنجه
 • فرودگاه بین‌المللی لنکران
 • فرودگاه نخجوان
 • فرودگاه یولاخ
 • فرودگاه بین‌المللی زاکاتلا

البته لازم به ذکر است که موارد ذکر شده فقط فرودگاه‌های همگانی (مسافری) آذربایجان هستند و به جز موارد فوق، آذربایجان دارای پنج فرودگاه نظامی نیز می‌باشد.

سخن نهایی

هر کشور و هر منطقه‌ای، زیبایی‌ها و ویژگی‌های خودش را دارد که آن را از بقیه متمایز می‌کند. کشور آذربایجان و شهر باکو هم از این قاعده مستثنی نیستند. هر چقدر هم که در موردش بخوانیم و بنویسیم، نمی‌توان تجربه کامل سفر به آذربایجان (باکو) را به دست آورد، مگر اینکه خودتان رفته و به چشم خودتان ببینید.

آیا این مقاله در رفع نیازها و سوال‌های شما مفید بود؟

آیا تا به حال به آذربایجان و باکو سفر کرده‌اید؟ اگر تجربه‌ای دارید، با ما در میان بگذارید.

نوشته چرا سفر به آذربایجان یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی شماست؟ اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

قیمت تور استانبول

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

رواق دی سن لوکا

ایران مرکز ۲۹ خرداد, ۱۳۹۸ blog رواق دی سن لوکا طولانی‌ترین رواق دنیا است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت